


| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Capacitance | 330 µF |
| RoHS | Compliant |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Diameter | 6.3 mm |
| Lead Pitch | 2.5 mm |
| Packaging | Bag |
| Height - Seated (Max) | 6.5 mm |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.16 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 20 mΩ |
Stock: 278
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09725
Ext.Price$0.09725
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09725 | $0.09725 |
| 10 | $0.09166 | $0.91660 |
| 50 | $0.08640 | $4.32000 |
| 100 | $0.08340 | $8.34000 |
| 500 | $0.08050 | $40.25000 |
| 1000 | $0.07770 | $77.70000 |
| 3000 | $0.07557 | $226.71000 |
| 5000 | $0.07350 | $367.50000 |
